Nostalji Gemi Seyahatleri

TİTANİK

 

Herkes Titanic’in hikayesini bilir: 17 bin işçinin emeğiyle oluşturulan dünyanın en büyük gemisi, 20 yüzyılın simgesi olacaktı. İngiltere’nin Southampton limanından 1912 yılında New York’a ilk yolculuğuna çıktığında 2 bin 227 yolcu birer servet ödeyerek bugüne kadar yapılmış en lüks ve sağlam gemide yerlerini almışlardı. Birinci sınıf kamaraların 55 bin dolara satıldığı ilk yolculukta Avrupa ve Amerika’nın kaymak tabakasının yanı sıra geminin yapımcısı Thomas Andrews’de yer alıyordu.
Gemiyi yapan mühendislerin iddiası Titanic’in batırılamayacağıydı. Herşeyden önce geminin tabanı birbirinden bağımsız kompartmanlardan oluşmuştu.

 

Herhangi bir nedenle gemi alttan bir darbe aldığında sadece darbeyi alan bölüm su alacaktı. En kötü olasılık olarak iki geminin çarpışması durumunda dahi kompartmanların bir kısmı su alacak, bu durumda da geminin batması en az üç gün sürecekti. Bu kadar uzun bir sürede mutlaka yardım geleceği düşünülürse Titanic dünyanın en güvenilir gemisiydi. Üstelik dünyanın en kaliteli çeliği bu gemi için kullanılmıştı.

Comments are closed